Przewodnik po Łodzi Izabela Kaczanowska

Izabela Kaczanowska


przewodnik miejski po Łodzi

tel. +48 796 512 366
e-mail: izabela [at] kaczanowska info

 
   
 

Spacery z przewodnikami grupy TOTUTOTAM - Listopad 2013

totutotam łódź
Przewodnicy współpracujący pod szyldem grupy TOTUTOTAM w listopadzie 2013 zorganizowali cykl bezpłatnych spacerów:
10.11.2013 (NIEDZIELA) Czas ucieka, wieczność czeka
Śmierć - jest to jedyna pewna rzecz w życiu człowieka. Spotkała wielu wybitnych i zasłużonych osób dla naszego miasta, które spoczęły na Starym Cmentarzu. Tym razem zwiedzimy część katolicką, poznamy historie tych ludzi i będziemy podziwiać dzieła sztuki sepulkralnej.
Prowadzący: Krzysztof Kręzel
17.11.2013 (NIEDZIELA) Łodzianie, których nie wypada nie poznać
Spacer ulicami Łodzi i opowieści o wybitnych przedstawicielach społeczności naszego miasta.
Prowadząca: Izabela Kaczanowska
24.11.2013 (NIEDZIELA) Niedziela wieczności
W Niedzielę Wieczności ewangelicy pamiętają o życiu wiecznym. Tego dnia tradycyjnie odprawiane są nabożeństwa na cmentarzach. Zapraszamy do zwiedzania cmentarza ewangelickiego z przewodnikiem. Przed spacerem parafia ewangelicko-augsburska św. Mateusza zaprasza na nabożeństwo w kaplicy cmentarnej (nie mylić z kaplicą Scheiblera). W kaplicy cmentarnej nie ma miejsc siedzących. Kaplica jest mała. Część uczestników będzie stała na zewnątrz. Dlatego prosimy pamiętać o ciepłym ubraniu.
Prowadzący: Albrecht Grözinger

17 listopada poprowadziłam wycieczkę połączoną z opowieściami o słynnych Łodzianach.
Wycieczkę rozpoczęliśmy pod ŁDK-iem, gdzie był kiedyś klub komputerowy, dzięki któremu w latach 80-90 dzieciaki z Łodzi poznawały komputery. Pierwszymi osobami na liście słynnych Łodzian byli: twórca Commodore'a i właściciel Atari Jack Tramiel oraz Wojciech Bruszewski - współautor kodowania AmigaPL, pomysłodawca i współtwórca Radia Ruiny Sztuki.
Kolejny punkt, to Julian Tuwim pod wysokościowcem (hotelem Savoy).
Później poszliśmy pod dom kultury YMCA, gdzie znajdował się klub szachowy. Opowiedziałam tam troszkę o genialnym szachiście: Akibie Rubinsteinie.
Żeby nie zmieniać nazwiska, to podeszliśmy pod pomnik Artura Rubinstaina na ulicy Piotrkowskiej.
Na rogu ulicy 6 Sierpnia i Piotrkowskiej, był symboliczny poczęstunek cukierkami (z tej okazji, że była tam kiedyś jedna z cukierni, do której lubił przychodzić Julian Tuwim).
Mając stamtąd dobry widok na Grand Hotel, opowiedziałam też kilka historii o założycielach Teatru Syrena: Jerzym Jurandocie i Stefanii Grodzieńskiej.
Dalej kroki skierowaliśmy w kierunku Przechowalni, gdzie nakreśliłam sylwetki Elżbiety Adamiak i Andrzeja Poniedzielskiego.
Następnie dawną ulicą Spacerową ruszyliśmy pod kamienicę Mieczysława Pinkusa i Jakuba Lande, gdzie została przedstawiona sylewetka architekta: Dawida Lande.
Kolejny przystanek był dopiero na ulicy Więckowskiego, pod Teatrem Nowym, gdzie przedstawiłam karierę Kazimierza Dejmka oraz wspomnieliśmy o Janie Machulskim - aktorze, który również występowal na deskach tego teatru.
Idąc w kierunku Muzeum Sztuki (pod którym opowiedziałam troszkę o Katarzynie Kobro i Władysławie Strzemińskim), zatrzymalismy sie pod domem w którym mieszkał i pisał "Wstęp do kosmonautyki" Ary Sternfeld.
Ostatnim punktem spaceru był budynek konserwatorium (Akademi Muzycznej), pod którym wspomniałam o Nowojorczyku z Łodzi: Michale Urbaniaku. Tu uczestnicy dokończyli rozwiązywanie kalamburów i rozwiązany został konkurs na hasło, które powstało dzięki rozwiązaniu zagadek.