Przewodnik po Łodzi Izabela Kaczanowska

Izabela Kaczanowska


przewodnik miejski po Łodzi

tel. +48 796 512 366
e-mail: izabela [at] kaczanowska info

 
   
 
Wiosna 2013 przyszła dość późno. Z przewodnikami z grupy TOTUTOTAM uczestniczyłam w trzech imprezach non-profit.

Spacery z Tuwimem

Zaczęliśmy od świetowania roku Tuwimowskiego. Z tej to okazji zorganizowany został cykl spacerów z dziećmi ze szkoły Pani Sylwiu - SP nr 2 im ks. Jana Twardowskiego w Łodzi. Spacery były w formie interaktywnej, toteż nie zabrakło konkursów związanych z Julianem Tuwimem, oraz obowiązkowej sesji zdjęciowej na ławeczce w kapeluszach.

Noc Muzeów

W tym roku postawiliśmy na zwiedzanie budynków, które standardowo nie są obiektami udostępnionymi do tego celu. Moim zadaniem było zaprezentować siedzibę Cechu Rzemiosł Metalowych, Optycznych i Elektrotechnicznych, który mieści się w jednej z najstarszych secesyjnych budowli na terenie Polski, czyli willi Richarda Schimmela. Atrakcją były ponad stuletnie pasyjki, sztandary cechowe oraz dość dobrze zachowane piece w willi.
 

Dobre cechy Łodzi

Zainspirowana Nocą Muzeów postanowiłam poprowadzić spacer, podczas którego snułam opowieść o cechach, bractwach i stowarzyszeniach branżowych. Dzięki uprzejmości pani dyrektor udalo nam sie znowu odwiedzić willę Richarda Schimmela. Wycieczka następnie udała się ulicami Starego Polesia w kierunku Piotrkowskiej. Na naszej trasie był m.in Cech Rzeżników i Wędliniarzy przy ul. Kopernika, Cech Piekarzy na ul. M. Skłodowskiej-Curie, Zgromadzenie Majstrów Tkackich na ul. Tuwima, i Izba Rzemieślnicza na ul. Moniuszki. Piotrkowską uwzględniliśmy jedynie na jej obecnie nie remontowanym odcinku, a spacer zakończyliśmy przy ulicy 6 Sierpnia.
Dziękuję wszystkim za wiosenne efektywne spedzanie czasu.

Szczególne podziękowania należą się
  • Pani Dyrektor Cechu Rzemiosł Metalowych, Optycznych i Elektrotechnicznych Dominice Jagielle
  • Markowi Pucie (właścicielowi Piwoteki Narodowej)
  • Nieocenionej Pani Sylwiu
  • Marlenie Nowak (Kaszubko-Kociewiance zakochanej w Łodzi)
  • I wszystkim współpracującym z grupą TOTUTOTAM