Przewodnik po Łodzi Izabela Kaczanowska

Izabela Kaczanowska


przewodnik miejski po Łodzi

tel. +48 796 512 366
e-mail: izabela [at] kaczanowska info

 
   
 

Zielona Łódź 2018

zielona łódź
Kolejny raz mam ogromną przyjemność prowadzić wycieczki dla Zielonej Łodzi. W 2018 roku przewidziane są trzy, zaś pierwsza miała miejsce 15.04, i prowadziła po parkach Źródliska I i II.

Dzień wycieczki pokrywał się z inną, coroczną, popularną imprezą, czyli maratonem "Dbam o Zdrowie". Jako że wiązało się to z utrudnieniami w poruszaniu się po centrum, nie spodziewałam się zbyt wielu uczestników. Na miejsce spotkania, czyli pod Muzeum Kinematografii, jednak przybyło prawie 100 osób. Spacer rozpoczęliśmy od historii rodziny Scheiblerów i Wodnego Rynku, następnie przeszliśmy do dawnego ogrodu fabrykanckiego - dzisiejszego Parku Źródliska II. Cały wpisany jest do rejestru zabytków. Podziwialiśmy tam pomniki przyrody: m.in. okazy pięknych dębów, miłorzębu dwuklapowego, platana klonolistnego. Zachwyt wycieczkowiczów wzbudziła również odrestaurowana altana chińska i romantyczna grota skalna. Jako, że tematem wycieczki był miks funkcji gospodarczej i rozrywkowej tej zielonej przestrzeni, nie zabrakło historii o filmach (m.in. "Rozbijemy zabawę" Romana Polańskiego, wówczas studenta pobliskiej szkoły filmowej) czy też o wystawie ogrodniczej w 1896 roku.
Ulicą Fabryczną, mijając po drodze dawne magazyny scheiblerowskie, przeszliśmy do Parku Źródliska I. Tu rozmawialiśmy przede wszystkim o ogromnych dębach, które w połowie kwietnia jeszcze nie puściły liści, o rozrywce, jaką zapewniała w altance przygrywająca dawniej orkiestra fabryczna i jak powstała palmiarnia, wraz z przylegającym do niej ogrodem dydaktycznym.
Nie zapomnieliśmy też wspomnieć o współczesnych letnich koncertach i imprezach plenerowych. Park Źródliska przecież w dalszym ciągu jest miejscem spotkań Łodzian w każdym wieku, niezależnie od tego czy chcą usiąść na ławce, odpocząć i skorzystać z WiFi, posłuchać koncertu czy pograć w warcaby.
Informacje o kolejnych spacerach już wkrótce!