Przewodnik po Łodzi Izabela Kaczanowska

Izabela Kaczanowska


przewodnik miejski po Łodzi

tel. +48 796 512 366
e-mail: izabela [at] kaczanowska info

 
   
 

Imprezy przygotowane na kwiecień 2014 przez przewodników po Łodzi z grupy TOTUTOTAM

totutotam łódź
Przewodnicy współpracujący pod szyldem grupy TOTUTOTAM w kwietniu 2014 przygotowali imprezy:
06.04.2014 (NIEDZIELA) Cmentarz żydowski
Wędrowanie szlakiem żydowskiej Łodzi nie byłoby pełne, gdybyśmy nie odwiedzili jednego z najpiękniejszych i największych cmentarzy żydowskich w Europie. Podczas spaceru pochyliliśmy się nad społecznością, która odegrała tak wielką rolę w dziejach Łodzi. Poznawaliśmy także zwyczaje związane ze śmiercią i pogrzebem, jak również z symboliką nagrobną.
Prowadząca: Katarzyna Rygielska
09.04.2014 (ŚRODA) ARIADNA - tradycja i nowoczesność
Zaglądamy to tu, to tam. Tym razem, dokładnie 117 lat po założeniu "Tow. Akc. Łódzkiej Manufaktury Nici" mieliśmy okazję zwiedzić jedną z ostatnich włókienniczych fabryk w Łodzi, słuchamliśmy o jej historii i zdobyliśmy informację o nowoczesnej produkcji. Zwiedzanie było możliwe dzięki gościnności firmy "Ariadna" S.A. Fabryki Nici.
Koordynator: Albrecht Grözinger
13.04.2014 (NIEDZIELA) Dobre cechy Łodzi 2
Odbył się drugi spacer z opowieściami o rozwoju rzemiosła w Łodzi i jego wpływie na rozwój miasta. Przedstawiona była historia osób i miejsc związanych z rzemiosłem. Wędrowaliśmy ulicami Śródmieścia i Polesia.
Prowadząca: Izabela Kaczanowska
25.04.2014 (PIĄTEK) Nowosolna/Neusulzfeld - Warsztaty kulinarne
To tu z Sulzfeldu, to tam do Nowosolnej. W 1802 roku przyjechali osadnicy z Sulzfeldu w Szwabii i założyli Nowosolną/Neusulzfeld na terenie dzisiejszej Łodzi. Nawiązując do tej historii, restauracja Art-Deco wraz z Przewodnikami Łódzkimi TOTUTOTAM zorganizowała warsztaty kulinarne kuchni szwabskiej, z potrawami typowymi dla regionu Sulzfeldu w południowych Niemczech. Wieczór został wzbogacony o prezentację multimedialną. Na kadego uczestnika czekał 3-daniowy obiad.
Prowadzący: Albrecht Grözinger
26.04.2014 (SOBOTA) Brama na świat ­ Port Lotniczy Łódź
To tu w Łodzi, to tam w świecie. Z powodu bardzo dużego zainteresowania po raz kolejny mieliśmy okazję zapoznania się z funkcjonowaniem Portu Lotniczego w Łodzi im. Władysława Reymonta.
Koordynator: Albrecht Grözinger
Jak można przeczytac powyżej, postanowiłam Państwa po raz drugi oprowadzić po mieście szlakiem rzemiosła. Tym razem wycieczkę rozpoczęliśmy na Placu Wolności pod pomnikiem Kościuszki. Z tego miejsca był dobry widok na jakże istotne miejsce dla rzemieślników w XIX w. - ratusz miejski oraz na Wyższą Szkołę Rzemieślniczą. Stamtąd poszliśmy ulicą Piotrkowską opowiadając o cechu cukierników, pod dawną siedzibą Spółdzielczego Banku Rzemieślniczego wspomnieliśmy o Centralnym Związku Rzemieślników Żydów w Polsce, by uwieńczyć opowieść na tej ulicy historiami o perypetiach cechu jubilerów. Następnie udaliśmy się w kierunku skrzyżowania Wólczańskiej i Zielonej, do miejsca, gdzie była Poradnia Nad Młodzieżą Rzemieślniczą i Przemysłową "Patronat". Spacer po ulicy Gdańskiej rozpoczęliśmy od kamienicy Klemensa Elsnera, gdzie zajęliśmy się rozwiązaniem zagadki tajemniczej daty. Pod kamienicą braci Kipperów rozpoczęła się opowieść o zrzeszeniu kupców. Sama kamienica była też wspaniałą okazją do wstępu historii o Karlu Krempfie, wykonawcy bramy zdobiącej nadal tą kamienicę. Opowieść o zrzeszeniu kupców towarzyszyła nam aż do pałacu Maurycego Poznańskiego. Dalej podeszliśmy pod miejsce, gdzie siedzibę swoją miał cech bednarzy (jednocześnie lokal starszego cechu). Oficjalną część spaceru zakończyliśmy bliższym przedstawieniem postaci Karla Krempfa przy placu Barlickiego. Tam nastąpiła część kulminacyjna, czyli uczestnicy postarali się rozwiązać zagadki przygotowane przez organizatorów. Po spacerze spontanicznie wybraliśmy sie jeszcze podziwiać kamienicę rodziny Barskich.