Spacery tematyczne z przewodnikami - Luty 2013
W lutym 2013, przewodnicy z Łodzi współpracujący pod szyldem grupy TOTUTOTAM zorganizowali cykl bezpłatnych spacerów:
17 lutego poprowadziłam spacer o różnych obliczach miłości. Trasa wiodła od Rzgowskiej 30, poprzez Piotrkowską aż do willi Richterów.
Przez dużą część wycieczki towarzyszyła nam historia życia Walentyny Łappy (żona kolejno: Jerzego Stolarowa, Roberta Alfonsa Schweikerta i Julisza Heinzla).
Różne oblicza miłości, o których mówiłam to między innymi, miłość romantyczna, miłość do Boga, miłość do ojczyzny, miłość braterska. Zwieńczeniem wycieczki była wizyta w willi Józefa Richtera.
Ponieważ zwiedzanie było możliwe tylko w mniejszych grupach, to oczekujący otrzymali wydaną z okazji spaceru okolicznościową gazetkę, w której
można było przeczytać teksty z prasy przedwojennej oraz rozwiązać krzyżówkę. Wśród osób, które roziązały prawidłowo krzyżówkę rozlosowane zostały drobne upominki.
- 02.02.2013 (SOBOTA) Biala Fabryka i Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej
- Spacer po przestrzeniach muzealnych Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Przewodnik zapoznał zwiedzających z niektórymi ekspozycjami w Białej Fabryce,
opowiedział o działalnoci Ludwika Geyera oraz zaprosił na spacer po brukowanych uliczkach skansenu.
Prowadząca: Monika Gajek
- 10.02.2013 (NIEDZIELA) Miłość w getcie Litzmannstadt
- On pracował w gminie z innymi. Tam chodził przygotowywał pomieszczenie dla nas.
-Wiesz, wybrałem najładniejszy materac dla Ciebie. Zawsze mówi: to jest wyznanie miłości z 1941 roku (cytat za filmem Bałuckie getto re. Pavel Stingl, 2008)
O tym jak wygldalo życie ludzi kochajcych i kochanych w getcie, o tym jak i dlaczego zawierano małżeństwa, o tym dlaczego ludzie się rozwodzili. A także o miłości rodzinnej. Był to spacer po miejscach, w których mieszkało nie tylko przygnębienie.
Prowadząca: Danuta Niśkiewicz
- 17.02.2013 (NIEDZIELA) Miłość niejedno ma imię
-
"Miłość jest poszanowaniem życia we wszystkich przejawach" Erich Fromm
Spacer o różnych obliczach i formach miłości - na przykładach z życia dawnych łodzian.
Prowadząca: Izabela Kaczanowska - 24.02.2013 (NIEDZIELA) Ruda w bieli
- Dziewiędziesiąta rocznica nadania praw miejskich Rudzie Pabianickiej była doskonałą okazją do zapoznania się z niezwykle atrakcyjnymi terenami tej części Łodzi.
Myśląc "Ruda Pabianicka" mamy często przed oczami z jednej strony gęsto zabudowane tereny w okolicach ulicy Pabianickiej, tworzące niegdyś jej "city",
z drugiej - rozległe tereny wokół Stawów Stefańskiego oraz Las na Popiołach. Właśnie po tej części dawnego miasta, pełnej starych willi ukrytych wśród drzew i
malowniczych, otwartych krajobrazów Parku 1 Maja i Stawów prowadziła nas trasa "urodzinowego" spaceru po Rudzie. Obok wspomnianych willi, będących śladem
letniskowych i wypoczynkowych funkcji, które Ruda pelniła w czasach swej świetności, zobaczyliśmy także ogromne, zabytkowe okazy bluszczu.
Prowadzący: Janusz Molenda