Przewodnik po Łodzi Izabela Kaczanowska

Izabela Kaczanowska


przewodnik miejski po Łodzi

tel. +48 796 512 366
e-mail: izabela [at] kaczanowska info

 
   
 

Zielona Łódź 2019

zielona łódź

Od Grohmanna do Geyera

Na 2019 rok zostały zaplanowane 3 wycieczki z Zieloną Łodzią, które mam przyjemność prowadzić. Aczkolwiek będzie ich trochę więcej. Ale jeśli chodzi o plany, to jest jeszcze jeden spacer w planach:

Zapraszam na spacer po dawnych ogrodach dwóch znamienitych Ludwików - Grohmanna i Geyera. Pomiędzy nimi będziemy mieli okazję sprawdzić, jaką historię opowiedzą nam zabudowania fabryczne w okolicach ulic Kilińskiego czy Senatorskiej.
  • Kiedy: 24-11-2019
  • Godzina startu: 12:00
  • Czas trwania:1,5 - 2 godziny
  • Spotkanie: wejście od ul. Kilińskiego
  • Prowadzi: Izabela Kaczanowska
Odbyły się:

Z Fabrykantem i fabrykantami

Pierwszy spacer dla Zielonej Łodzi w 2019 zatytułowany "Z Fabrykantem i fabrykantami" miał miejsce 21 lipca. Rozpoczęliśmy pod halą sportową na ul. Skorupki, aby jednak swoją uwagę skupić na pobliskich, przyfabrycznych ogrodach Richterów: Reinholda i Józefa - obecnie parku im. bpa M. Klepacza. Park był wówczas w trakcie grodzenia przez obecnego właściciela - Politechnikę Łódzką, ale nie przeszkodziło nam w podziwianiu pięknych dębów (w tym Fabrykanta), cyprysików nutkajskich, czy brzozy brodawkowatej. Tym bardziej, że od razu porównaliśmy ten teren zielony z dawnym ogrodem sąsiadujących fabrykantów - Schweikertów. Spacer zakończyliśmy na skrzyżowaniu z ul. Radwańskiej i Al. Politechniki, z widokiem na Park im. ks. J.Poniatowskiego.

Park im. Szarych Szeregów - z dramatyczną historią w tle

Tematem wycieczki poprowadzonej 11.08.2019 był "Park im. Szarych Szeregów - z dramatyczną historią w tle". Park był zatem bardziej tłem dla historii ludzi, którzy w różnych czasach tworzyli czy zamieszkiwali te okolice. Często była to historia II wojny światowej, widziana przez pryzmat Promienistych, więźniów getta łódzkiego czy dzieci z obozu przy Przemysłowej. Nie zapomnieliśmy jednak o rekreacyjnej i sportowej funkcji parku. Spacer zakończyliśmy pod kuźniż Romów.